Стан готовності громад до об’єднання

Одним з основних напрямів роботи є створення спроможних громад, які в результаті добровільного об’єднання здатні самостійно забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Метою формування спроможних об’єднаних територіальних громад є забезпечення їх спроможності, самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення, тобто наділення територіальних громад більшими ресурсами та мобілізацію їхніх внутрішніх резервів. Основними перевагами об’єднаних громад є те, що вони отримують додаткові фінансові та майнові ресурси, зокрема, в громаді залишатиметься 60% податку на доходи фізичних осіб, громада отримуватиме освітні й медичні субвенції від держави й право розпоряджатися землями на території громади, а також додаткові ресурси на базовому рівні.

Відповідно до Перспективного плану формування територій громад Донецької області схваленим розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29 травня 2015 року     № 230 (в редакції розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 14 липня 2017 року № 806) та розпорядженнями голови  облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації  від 20 вересня 2017 року № 1128/5-17  та від 16 листопада 2017 року № 1495/5-17 «Про внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Донецької області» (далі – Перспективний план) передбачено утворити 41 об’єднану територіальну громаду (26 – міських, 8 – селищних, 7 – сільських громад), які в собі об’єднають 273 сільські, селищні, міські ради.

У жовтні 2015 року відбулися перші місцеві вибори депутатів та відповідних голів у Лиманській міській, Шахівській сільській, Черкаській селищній об’єднаних територіальних громадах, які об’єднали 20 місцевих рад.

У грудні 2016 року проведено перші місцеві вибори депутатів та відповідних голів у Соледарській, Миколаївській міських та Іллінівській сільській об’єднаних територіальних громадах, які об’єднали 22 місцеві ради.

У 2017 році проведено перші місцеві вибори депутатів Сіверської міської, Андріївської та Званівської сільських  об’єднаних територіальних громад та відповідних голів, які об’єднали 8 місцевих рад.

29 квітня 2018 року проведено перші місцеві вибори депутатів та голови Олександрівської селищної об’єднаної територіальної громади, яка об’єднала 11 місцевих рад.

Процес формування спроможних територіальних громад Донецької області продовжується:

  1. Білозерська, Волноваська міські, Новодонецька, Ольгинська селищні та Хлібодарівська сільська об’єднані територіальні громади очікують рішень Центральної виборчої комісії щодо призначення перших виборів.
  2. 28 березня 2018 року до Центральної виборчої комісії направлено звернення щодо призначення додаткових виборів депутатів
    від територіальних громад Золотоколодязької сільської ради Добропільського району, що приєдналися до Шахівської сільської об’єднаної територіальної громади.
  3. Розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.03.2018 № 421/5-18 затверджено висновки до проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад з адміністративним центром у місті Добропілля. До складу Добропільської міської об’єднаної територіальної громади увійдуть 5 місцевих рад.
  4. Схвалені Комітетом з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України (далі – ВРУ), очікують розгляду ВРУ проекти Постанов ВРУ:
  • про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж Бахмутського району Донецької області (законопроект № 7249, зареєстровано 01.11.2017);
  • про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж Добропільського району Донецької області (законопроект № 7310, зареєстровано 17.11.2017);
  • про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж Олександрівського району Донецької області (законопроект № 7311, зареєстровано 17.11.2017);
  • про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж Слов’янського району Донецької області (законопроект № 8009, зареєстровано 07.02.2018).

Прийняття цих Постанов створить правові підстави для призначення і проведення перших виборів депутатів та голів Бахмутської, Білозерської, Святогірської міських і Новодонецької селищної об’єднаних територіальних громад.

Ступінь готовності громад до об’єднання наведена у відсотках (%) відповідно до етапів об’єднання (Табл. 1).

Таблиця 1. Перелік громад за станом готовності до об’єднання.

Назва ОТГРайонСтупінь готовності до об’єднання, %
1.Лиманськам. ЛиманПроведені вибори
2.ШахівськаДобропільськийПроведені вибори
3.ЧеркаськаСлов’янськийПроведені вибори
4.СоледарськаБахмутськийПроведені вибори
5.МиколаївськаСлов’янськийПроведені вибори
6.ІллінівськаКостянтинівськийПроведені вибори
7.СіверськаБахмутськийПроведені вибори
8.АндріївськаСлов’янськийПроведені вибори
9.ЗванівськаБахмутськийПроведені вибори
10.ОлександрівськаОлександрівськийПроведені вибори
Громади, які отримали позитивний висновок
1.СвятогірськаСлов’янський100
2.ОчеретинськаЯсинуватський100
3.НоводонецькаОлександрівський100
4.БілозерськаДобропільський100
5.ВолноваськаВолноваський100
6.ХлібодарівськаВолноваський100
7.ОльгинськаВолноваський100
8.Добропільськам. Добропілля100
Громади, які в процесі формування та прийняття рішень
1.КриворізькаДобропільський95
2.Покровськам. Покровськ90
3.ВугледарськаМар’їнський90
4.КурахівськаМар’їнський90
5.Дружківськам. Дружківка50
6.ВеликоновосілківськаВеликоновосілківський30
7.Маріупольськам. Маріуполь20
8.Торецькам. Торецьк10
9.НікольськаНікольський10
10.Костянтинівськам. Костянтинівка5
11.Бахмутськам. Бахмут5
12.ЧасовоярськаБахмутський5
13.Мирноградськам. Мирноград5
14.Селидівськам. Селидове5
15.Новогродівськам. Новогродівка5
16.СвітлодарськаБахмутський0
17.БілицькаДобропільський0
18.КомарськаВеликоновосілківський0
19.КостянтинопільськаВеликоновосілківський0
20.МирненськаВолноваський0
21.МангушськаМангушський0
22.Мар’їнськаМар’їнський0
23.Слов’янськам. Слов’янськ0
24.Краматорськам. Краматорськ0

У подальшому з метою реалізації реформи децентралізації влади в області, на виконання Законів України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та «Про основи державної регіональної політики», заплановано проводити заходи щодо інформаційної роботи та надання методичних рекомендацій органам місцевого самоврядування з метою створення спроможних територіальних громад. А також надавати фінансову та матеріально-технічну підтримку об’єднаним громадам, підвищуючи рівень і якість життя кожного пересічного громадянина України.


Партнери